KURU FASÜLYELİ PASTA

Bakliyatlarında zararlı olduğunu okuyup, öğrenmeme rağmen bana undan sonra en iyi gelen ikinci alternatif olmasından dolayı çıkartamıyorum hayatımdan.Yinede ölçülü kullanmaya dikkat etmeye uğraşıyorum.Geçen yıl nohut ile kremalısını yapmıştımBlogda değil ama instagram hesabımda var.Alternatiflerinide yazmıştım.Buda bir alternatifi.Gönül rahatlığıyla misafir ağırlayabilir hatta doğum günü pastası yapabilirsiniz.

KURU FASÜLYELİ BROWNİ

Malzemeler;

4 su bardağı haşlanmış kuru fasülye*
1 su bardağı ceviz içi
1/2 su bardağı bal **
1/2 adet muz
1/4 su bardağı eritilmiş tereyağı/sadeyağ
2 yemek kaşığı ham kakao/ kakao
1 tatlı kaşığı limon suyu


Hazırlanışı;

Ceviz hariç tüm malzemeler robotta iyice çekilir.En son ceviz ilave edilir.Ben diri kalsın diye son ekledim isterseniz en baştada koyabilirsiniz.Kıvam olarak koyu ve kaşıkla kalıba dökülecek kremamsı bir kıvam.Kalıba koyulup üzeri düzeltilir ve 1 gece dolapta bekletilir.(18 cm lik kelepçe kalıp kullandım).Aceleniz varsa 2-3 saat buzlukta bekletsenizde olur.Tadını kontrol edebilirsiniz.Balı arttırabilirsiniz.Bence yeterli bir tat.Varsa vanilya özü kullanabilirsiniz.Bende yok henüz bulamadım glutensiz.
.
.
*Kurufasülye yumuşayana kadar haşlanıyor.Kabuklarıyla beraber kullanılıyor.Süzüp sıcak sıcak koydum robota.Yıkamadım soğutmadım saatlerce süzdürmedim.Ayrıca fasülyeyi 24 saat suda bekletip ıslattım.Suyunu değiştirerek.
.
. **Bal yerine pekmezde olur.Ya da hurma püresi ya da yumuşak hurma.Ama sıvı tatlandırıcı ile orantılı koyun.Kıvamı katı olmasın.Sadece hurma ekleyecekseniz sıvı bir şey eklemeniz gerekebilir.Mesela süt.Tarif gelişmeye açık bir tarif.Mercimeklede yapabilirsiniz ya da nohutla bknz.eski tariflerim.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler...